درمان و مدیریت بیماری لوک اروپایی زنبور عسل European Foulbrood

درمان و مدیریت بیماری لوک اروپایی زنبور عسل European Foulbrood

بررسی اجمالی سریع
بیماری لوک اروپایی زنبور عسل
European Foulbrood (EFB) یک بیماری باکتریایی جدی است که بر روی نوزادان زنبور عسل تأثیر گذار است و توسط باکتری Melissococcus plutonius ایجاد می شود. این بیماری با الگوهای پراکنده نوزادان، لاروهای تغییر رنگ داده شده و مرده و بوی آمونیاک مانند در کندو بروز می کند. علائم این بیماری عبارتند از پیچ خوردگی موقعیت لارو، تغییر رنگ در لاروهای مرده و پوسته های لاستیکی که اسپورها آنرا تولید کرده و به تداوم بیماری کمک می کنند. توانایی زنبوردار در تشخیص و کنترل بیماری نقش بسیار مهمی دارد، به طوری که آشنایی با تست چوب کبریت در کنار تست آزمایشگاهی، یک ابزار تشخیصی کلیدی برای درمان سریع بیماری است. مدیریت زنبوردار شامل بازرسی دقیق کندو، به ویژه در بهار و پاییز، و افزایش آگاهی پس از رویدادهای استرس زا در کلنی است.

گزینه های درمانی برای این بیماری شامل استفاده از آنتی بیوتیک هایی مانند ترامایسین است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا "FDA" قرار گرفته ولی باید توجه داشت که دارو فقط بیماری را به طور موقت سرکوب می کند. کنترل شیمیایی و مدیریت دقیق زنبورستان، از جمله سیستم های تقسیمی و بلوک بندی زنبورستان و تعویض منظم قاب های کندو نیز در کنار استفاده از دارو توصیه می شود. تعویض ملکه برای اصلاح رفتارهای بهداشتی و همچنین مدیریت دمای کندو می تواند به جلوگیری از بیماری لوک اروپایی کمک کند. بیماری لوک اروپایی مستقیماً بر کیفیت عسل تأثیر گذار نیست ولی درمان ها می توانند بر طعم و کیفیت عسل تأثیر بگذارند. این مقاله به اهمیت پیشگیری و تشخیص زود هنگام برای مدیریت بیماری لوک اروپایی پرداخته و اثرات این بیماری بر محصولات کندو از جمله عسل را بررسی می کند.

بیماری لوک اروپایی چیست؟
کلنی مستقر در کندو یک ارگانیسم بزرگ است زیرا هر زنبور برای زنده ماندن به زنبور دیگر وابسته است و لذا هر نوع بیماری که زنبورها را تحت تأثیر قرار دهد می تواند صدمات زیادی به کل کلنی وارد کند. بیماری لوک اروپایی یکی از این بیماری های مهم زنبورهای عسل است که در سراسر جهان گسترش یافته است و امروزه بر کلنی های زنبور عسل در تمام مناطق زنبورداری جهان اثر گذار بوده است. این بیماری توسط نوعی باکتری به نام Melissococcus Plutonius ایجاد می شود.

یک کلنی مبتلا به عفونت لوک اروپایی با علائم مشخصی که دارد به راحتی قابل شناسایی است. وضعیت ظاهری کندو و دقت زنبوردار می تواند به تشخص سریع این بیماری منجر شود. پس از شناسایی علائم بیماری در کلنی ، باید اقدامات لازم را برای تایید تشخیص آن انجام دهید.

یک آزمایشگاه می تواند به شما کمک کند تا احتمال خود را نسبت به بیماری لوک اروپایی زنبور عسل تأیید یا برطرف کنید. آزمایشگاه به طور قطع به شما اطلاع می دهد که چه چیزی باعث ایجاد مشکل در زنبورستان شما شده است. برخی دیگر از بیماری‌های زنبور عسل یا آفات و انگل‌ها ممکن است علائمی ایجاد کنند که می‌تواند با بیماری لوک اروپایی اشتباه گرفته شود و در اینجاست که تست آزمایشگاهی بسیار اهمیت پیدا میکند.

این بیماری نوزادان زنبور عسل را آلوده و نابود می کند و به مرور زمان باعث کاهش جمعیت کلنی می شود. علائم معمول این بیماری عبارتند از:
    الگوهای ناهموار سرپوش نوزادان  که ممکن است در سطح قاب پراکنده باشند.
    لارو زنبور عسل بی رنگ و مرده در سلول های بدون سرپوش قاب نوزادان.
    لاروهای مرده در سلول های مولد سرپوشیده.
    وجود بویی شبیه آمونیاک.

بیماری لوک اروپایی زنبور عسل
علائمی که در بالا به آنها اشاره شد باید اولین چیزهایی باشد که در طول بازرسی کندو به آنها توجه می کنید. آنها اشاره‌ای به آلودگی احتمالی کلنی شما به عفونت لوک اروپایی هستند. معاینه کندوی عسل در جایی که یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده می کنید باید دقیق تر دنبال شود. توجه دقیق به وضعیت کندو برای جلوگیری از بیماری در مراحل اولیه آن ضروری است. وجود بوی آمونیاک مانند در کندوی زنبور عسل نشان دهنده شیوع گسترده این بیماری در کلنی زنبور عسل است.

علائم دیگری که باید برای استنباط بیشتر عفونت لوک اروپایی استفاده کنید عبارتند از :

1. تغییر موقعیت لارو
لاروهایی که توسط بیماری لوک اروپایی آلوده می شوند ممکن است حرکت کنند و در یک موقعیت پیچ خورده در داخل سلول مولد خود بنشینند. لارو زنبور عسل سالم باید به شکل یک هلال یا حرف C در داخل سلول جا گرفته باشد.

2. تغییر رنگ در لاروهای مرده
هنگامی که بیماری لوک اروپایی لارو زنبور عسل را آلوده می کند، زنبورداران اغلب مشاهده می کنند که لاروها تغییر رنگ داده اند و در ابتدا از رنگ سفید مرواریدی به رنگ زرد مایل شده و سپس به رنگ قهوه ای یا سیاه تیره تر تبدیل می شوند و در خاتمه به یک توده آبکی تبدیل می شوند. هنگامی که بیماری در این مرحله است، می توانید برخی از نوزادان را تحت آزمایش"چوب کبریت" قرار دهید "بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد"

3. لاروهای مرده ناشي از عفونت‌هاي لوک اروپايي ، قهوه ای تیره یا سیاه شده و نهایتا خشک می شوند. لارو می تواند به یک فلس لاستیکی تبدیل شود که به طور سست به دیواره های سلول چسبیده است. این فلس لاستیکی خشک شده، هاگ های بیماری لوک اروپایی را تولید کرده و به آلودگی و تداوم بیماری در کلنی زنبور عسل دامن می زند و حتی پس از انجام درمان نیز می تواند باعث عفونت مجدد شود.

تشخیص بیماری لوک اروپایی
به زنبورداران توصیه می شود که حداقل دو بار در سال، کندوهای زنبورهای خود را به طور کامل از نظر وجود بیماری لوک اروپایی بررسی کنند. بهار و پاییز زمان بسیار خوبی برای انجام این بررسی های کامل برای بررسی هاست. این بیماری در این دو فصل شیوع بیشتری از خود نشان داده ولی در عین حال در زمان های دیگر ، در طول سال نیز باید هوشیاری مستمری به این موضوع داشت ولذا تاکید میگردد که بیماری لوک اروپایی می تواند در هر زمانی از سال در کندو عسل بروز کند.

اتفاقات استرس‌زا که روی زنبورهای عسل شما تأثیر می‌گذارند، می‌توانند کلنی را در معرض آلودگی به لوک اروپایی قرار دهند. هوشیاری برای بیماری باید پس از یک رویداد استرس زا در کلنی زنبور عسل افزایش یابد. چنین رویدادهایی شامل بچه دهی ، حملات سایر بیماری ها، آفات و انگل ها، حیوانات و باز شدن بیش از حد کندو در میان سایر موارد است

بنر پذیرش تبلیغات.

هنگامی که کندوهای خود را از نظر بیماری لوک اروپایی بازرسی می‌کنید، بسیار دقیق باشید و هر قاب و سلول مولدی را مورد بررسی قرار دهید. گاهی لازم است که زنبورهای روی قاب با برس دور زده شوند تا دسترسی مناسبی به هر دو سمت قاب نوزادان داشته باشید. در بررسی خود به دنبال تمام علائم بیماری لوک اروپایی باشید.

سلول های پراکنده نوزادان زنده و یا مرده ، برای شما هشداری است که نشان می دهد مشکلی در کندو وجود دارد. رنگ های متفاوت نوزادان نشانگر دیگری از بیماری لوک اروپایی است. اگر یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده کردید، باید نگران باشید و از مقامات کمک بگیرید یا فرآیندهای تشخیصی بیشتری را انجام دهید.

تست چوب کبریت برای تشخیص نوزادان آلوده اروپایی
شما می توانید تست چوب کبریت را در کندوی آلوده بر روی لاروهای مرده اعمال کنید تا مشخص شود که آیا با بیماری لوک اروپایی سروکار دارید یا خیر. لاروهای مرده ای که علائم ذکر شده لوک اروپایی را نشان می دهند را می توان با لاروهایی که در اثر بیماری های دیگر مرده اند، مانند بیماری لوک آمریکایی اشتباه گرفت. یکی از ویژگی های متمایز مولدین مرده از لوک اروپایی پیچش لارو مرده و تعداد زیادی لارو بدون سرپوش مرده است. بیماری لوک آمریکایی باعث نمی شود لاروها در سلول های مولد خود بپیچند. همچنین بیماری لوک امریکایی غالبا نوزادانی که در مرحله شفیرگی هستند را از بین می برد. در برخی مواقع ممکن است زنبورها نتوانند لاروهای آلوده به لوک اروپایی را قبل از پوشاندن سلول‌های مولد از خارج کرده و از بین ببرند.لاستیکی بودن بقایای خشک شده نوزادان مرده یک عامل متمایز کننده بین مرگ و میر ناشی از بیماری لوک اروپایی و مرگ ناشی از بیماری لوک آمریکایی است.

انجام تست چوب کبریت
این تست شامل فشار دادن یک چوب کبریت یا خلال دندان به داخل نوزادان‌ مرده‌ای است که گمان می‌رود در اثر عفونت ناشی از بیماری لوک اروپایی مرده باشند. سپس چوب کبریت به آهستگی بیرون کشیده می شود و توده باقیمانده لارو از نظر انسجام و کشدار شدن آن بررسی می شود. موقع خروج چوب کبریت از لارو آلوده ، نخی را تشکیل می دهد که در نهایت با دورتر شدن چوب کبریت از بالای سلول مولد ، بریده می شود. این تست برای بسیاری از زنبورداران یک تست مفید است و کمک می کند تا بین بیماری های لوک اروپایی و آمریکایی نتیجه بهتری حاصل شود. با تست چوب کبریت در عفونت های لوک اروپایی شاهد کش آمدن لارو مانند یک نخ ضخیم ولی کوتاه می هستیم ولی در عفونت‌های لوک آمریکایی کشیدگی لارو بلندتر و نازک‌تر است.

نتایج تست چوب کبریت
به طور متوسط طول نخی حاصل شده که می توانید در عفونت لوک اروپایی مشاهده کنید حدودا 1.5 سانتی متر است. نخ های بلندتر 3 تا 5 سانتی متری نشانه این است که ممکن است کلنی شما مبتلا به بیماری لوک آمریکایی باشد.با این حال گاهی اوقات توده لارو مرده زنبور عسل قادر به ساختن نخ بلندی است که ممکن است با لوک آمریکایی اشتباه گرفته شود. از این تشخیص نادرست باید در تست چوب کبریت با فاکتور گیری سایر علائم متمایز کننده عفونت های لارو اروپایی اجتناب شود.در مواردی که تست چوب کبریت احتمال آلودگی را تأیید نمی کند یا پس از در نظر گرفتن سایر علائم ، اگر همچنان به بیماری مشکوک هستید ، باید یک تشخیص آزمایشگاهی انجام شود.

تشخیص آزمایشگاهی بیماری لوک اروپایی
نمونه ای از کندوی آلوده ، جمع آوری و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. جمع آوری ، ذخیره سازی و حمل و نقل نمونه باید به روش صحیح و ایمن انجام شود تا از آلودگی آن جلوگیری شود. زنبورداران مبتدی و باتجربه می توانند نمونه هایی از کندوهای مشکوک به عفونت لوک اروپایی را جمع آوری کرده و آنها را در وضعیت مناسبی به آزمایشگاه بفرستند.

تجهیزات ایمنی، تجهیزات مهر و موم نمونه، بسته بندی بالشتک شده و تحویل به موقع نمونه جمع آوری شده به بسیاری از زنبورداران کمک کرده است تا بیماری های عسل اروپایی و سایر بیماری های زنبور عسل را در عملیات زنبورداری خود تشخیص دهند. تشخیص زود هنگام این بیماری به شما این امکان را می دهد که اقدامات کنترلی را زودتر شروع کنید. تشخیص سریع می تواند به معنای تفاوت بین نجات کلنی و یا از دست دادن آن در اثر عفونت لوک اروپایی باشد.

درمان و مدیریت لوک اروپایی
مشاهده لوک اروپایی یکی از مواردی است که باید به مراجع مربوطه گزارش شود. باید اطلاعات مربوط به مشاهده این بیماری را سریعا با سایر زنبورداران به اشتراک بگذارید. لوک اروپایی با ورود اشتباهی زنبورها به دیگر کندوها، غارت و سایر حوادثی که زنبورهای آلوده بتوانند وارد کندوی جدید شوند ، سرایت میکند و لذا از قدرت بالایی در انتشار بین کندوها برخوردار نیست.

همچنین ممکن است آلودگی توسط خود زنبوردار هنگام کار در زنبورستان و یا توسط ابزارهای زنبورداری بین کندوهای دیگر پخش شود. این بیماری عمدتاً از طریق تماس زنبورهای پرستار و لاروها پخش می شود. در مواردی که این آلودگی بروز می کند ، درمان هایی وجود دارد که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد و شما می توانید از آنها برای کاهش فشار وارد شده بر کلنی زنبور خود توسط لوک اروپایی استفاده کنید.

پس از کاهش فشار، ریشه کن کردن بیماری در کندو باید هدف بعدی شما باشد. روش‌ها، شیوه‌ها و درمان‌های مختلفی را می‌توان برای بیماری لوک اروپایی استفاده کرد ولی در میان همیشه پیشگیری میتواند توصیه اول باشد. مدیریت مناسب و پیشگیری می تواند شما را از مشکل مقابله با بیماری نجات دهد ، تقریباً هر زنبوردار حداقل یک بار در طول زنبورداری خود با این بیماری دست و پنجه نرم می کند، بنابراین شایسته است که قبل از درگیری با این بیماری، اطلاعات مناسبی در این مورد کسب کنید.شما باید شیوه‌های مناسب مدیریت زنبورداری را به کار بگیرید تا عوارض ناشی از بیماری لوک اروپایی را به حداقل برسانید. در مواردی که عفونت در یک کندو رخ می دهد، مدیریت زنبورستان می تواند به مهار گسترش بیماری و پاکسازی آن از زنبورستان کمک کند.

1. استفاده از آنتی بیوتیک ها
مدتی است که درمان لوک اروپایی با استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام می شود. ولی باید توجه داشت که این باکتری توانایی ایجاد مقاومت در برابر برخی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده را از خود نشان داده است. ترامایسین یکی از آنتی بیوتیک های آزمایش شده و تنها آنتی بیوتیک تایید شده توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) برای استفاده در درمان و مدیریت بیماری های لوک اروپایی برای زنبورهای عسل است. حتی در این صورت استفاده از این آنتی بیوتیک یک روش کنترلی است که برای استفاده توسط زنبوردار از میان گزینه های موجود برای این بیماری انتخاب می شود. ترامایسین بیماری را در کندو از بین نمی برد و فقط برای مدت طولانی آن را سرکوب می کند تا فشار روی کلنی زنبور عسل را کاهش دهد. اسپورهای این باکتری که باعث ایجاد بیماری لوک اروپایی می شود، پس از حذف ترامایسین از کندو می توانند فعالیت خود را دوباره شروع کنند.

استفاده از ترامایسین باعث تاخیر در رشد هاگ های باکتری می شود تا لاروها آسیب بیشتری نبینند و زنبورهای کارگر فرصت پیدا کنند نوزادان مرده را در کندو خارج و فشار بیماری را کاهش دهند. البته این احتمال هم داده می شود که با استفاده از ترامایسین، علائم بیماری لوک اروپایی به طور کلی از کندو ناپدید شود. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان و مدیریت لوک اروپایی زنبور عسل، بخشی از درمان‌های شیمیایی است که می‌توانید در تلاش خود برای کنترل بیماری به آن توجه کنید.

درمان لوک اروپایی با استفاده از ترامایسین
ترامایسین یک آنتی بیوتیک است که در درمان و مدیریت هر دو بیماری لوک آمریکایی و لوک اروپایی در زنبورهای عسل استفاده می شود. به این انتی بیوتیک اکسی تتراسایکلین نیز می شود. این آنتی بیوتیک به کاهش فشار ناشی از بیماری بر کلنی های زنبور عسل کمک می کند. با استفاده مناسب از ترامایسین، کلنی زنبور عسل را می توان از مرگ نجات داد. پس از اینکه درمان با ترامایسین علائم بیماری را از کندوی شما کاهش داده یا از بین برد، حتما کندو را کاملا تمیز کرده و با مشعل بسوزانید. جمعیت زنبور عسل را می توان به کندوی دیگری منتقل کرد و در آنجا با سطح هوشیاری بالا علائم بیماری را تحت نظر گرفت.

عواملی که باید قبل از استفاده از ترامایسین در زنبورداری در نظر گرفت
ترامایسین مانند سایر آنتی بیوتیک ها در زنبورداری دارای اشکالاتی است. مزایا و فواید آن با اثرات منفی و سایر گزینه های کنترلی که در آن زمان برای زنبوردار می تواند حاصل شود ، باید تواما در نظر گرفته شود. حتی در این صورت به محض تشخیص بیماری باید با بهترین روشی که در اختیار شما قرار دارد به عفونت بیماری لوک اروپایی رسیدگی شود.

برخی از استدلال‌ها، چالش‌ها و معایب استفاده از ترامایسین یا سایر آنتی‌بیوتیک‌ها، برای کنترل بیماری‌های زنبور عسل مانند بیماری لوک اروپایی در زنبورداری، عبارتند از:
   برای جلوگیری از بروز مجدد هاگ Melissococcus plutonius در لاروهای سالم، ترامایسین باید به طور مداوم استفاده شود.، ترامایسین از رشد بیشتر جمعیت باکتری در سلول هایی که قبلاً لاروهای بیمار در آنجا آلوده شده اند جلوگیری می کند. استفاده از آن باید با مدیریت صحیح و پیروی از دستورالعمل های کاربردی همراه باشد.
   هنگامی که ترامایسین در معرض نور خورشید قرار می گیرد، قدرت خود را از دست می دهد.
   شما نمی توانید ترامایسین را در مواد داغ مخلوط کنید.
   زنبورداران در مواقعی که جریان عسل جاری شده است نباید از ترامایسین استفاده کنند. این یک الزام قانونی است زیرا آنتی بیوتیک ها در عسل کندویی که تحت درمان واقع شده باقی می مانند.
  باید در کندویی که تخت درمان قرار می گیرد زنبور پرستار کافی وجود داشته باشد تا ترامایسین و آنتی‌بیوتیک‌ها در هنگام استفاده برای کنترل بیماری لوک اروپایی مؤثر واقع شود.

بنر ثبت سفارش تبلیغ

2. کنترل بیماری با مواد ضد عفونی
در عملیات عادی زنبورستان و مدیریت کندو، بهتر است ابزار و تجهیزات زنبورداری را قبل از استفاده در کندوی دیگر تمیز کنید. قسمت هایی از کندو که قابل تعویض با یکدیگر هستند نیز باید قبل از استفاده در کندوی دیگر کاملاً تمیز شوند. محلول های سودا و مواد سفید کننده برای شستن، فرو بردن یا پاک کردن ابزارها و تجهیزات قبل از استفاده در کندوی دیگر برای جلوگیری از انتشار بیماری بین کندوهای شما عالی هستند..

3. عدم انتقال قطعات کندوها به یکدیگر
کندوهای لنگستروت، کندوهای عسل پرطرفداری با اجزاء متعددی هستند که با بهره گیری از این قابلیت می توان بخشی از یک کندو را در کندوی دیگر با مشخصات و اندازه مشابه استفاده کرد. تبادل قطعات و تجهیزات بین کندوها باید به حداقل رسانده شده و در حد ضروریات محدود شود. در جایی که جابجایی قطعات اجتناب ناپذیر باشد باید از محلول های ضدعفونی کننده استفاده کرد. در بسیاری از کارهای زنبورداری، جوشاندن دوره ای قاب کندوها برای برداشت موم و تمیز کردن آنها کافی است. قرار گرفتن در معرض گرما در هنگام جوشاندن و نگهداری مناسب قاب ها و قطعات کندوی حرارت دیده، بیماری زنبورهای عسل را کنترل می کند.

؛؛ گرفتن مشعل آتش را نیز می توان برای قطعات، ابزار و تجهیزات کندو استفاده کرد. هنگامی که زنبورهای شما دچار بیماری لوک اروپایی شده اند و قرار نیست کل کندوی عسل را بسوزانید، توصیه می شود از شعله آتش برای ضدعفونی کردن کندو استفاده شود.

4. استفاده از نژادهای که رفتار بهداشتی بهتری دارند
برخی از زنبورها رفتار بهداشتی بهتری نسبت به سایر نژادها از خود بروز می دهند ، چنین زنبورهایی ممکن است توانایی بیشتری در جلوگیری از عفونت های بیماری زایی مانند لوک اروپایی داشته باشند. استفاده از نژادهایی که رفتار بهداشت بهتری از خود بروز می دهند عامل دیگری است که می توانید هنگام مبارزه با بیماری لوک اروپایی به نفع خود استفاده کنید. رفتار بهداشت زنبورهای عسل به معنای حذف لاروهای مرده از کندو است و این شامل شناسایی لاروهای مرده در سلول های سرپوشیده و حذف آنها نیز می شود. متاسفانه در فرآیند خارج کردن اجساد لاروها ، زنبورهای کارگر توسط این باکتری آلوده می شوند و می توانند آن را به لاروهای غیر آلوده کندو منتقل کنند.

5. مدیریت زنبورستان و کندو
سیستم مدیریت بلوک بندی زنبورستان برای کنترل بیماری ، شما را از بسیاری از مشکلات نجات می دهد. این یک سیستم مدیریتی است که برای زنبورستان های کوچک و بزرگ بسیار خوب عمل می کند. در یک سیستم مدیریت بلوک بندی، کندوهای زنبور عسل در گروه‌ها و بلوک های جدا از هم قرار می‌گیرند و برای هر بلوک تجهیزات منحصر به فرد خود در نظر گرفته می شود و بنابراین تجهیزات مورد استفاده به خارج از گروه منتقل نمی شوند یا از خارج به گروه وارد نمی شوند. به این ترتیب هر مشکلی یا آلودگی حداکثر در یک گروه محدود می شود. در صورتی که این سیستم به درستی اجرا شده باشد، بسیاری از زنبورداران را از نابودی کل زنبورستان های خود در اثر بیماری های مختلف زنبور عسل نجات خواهد داد. این روش در مدیریت و کنترل بیماری لوک اروپایی نیز بسیار موثر است.

مدیریت زنبورداری شما باید برای بهترین پیشگیری از بیماری لوک اروپایی درجه یک باشد. نشان داده شده است که دماهای سرد باعث می شود که نوزادان زنبور عسل در معرض عفونت با لوک اروپایی قرار گیرند. لاروهای حاشیه قاب که دما در آنجا کاهش می یابد ، اولین نوزادانی هستند که به لوک اروپایی آلوده می‌شوند. در فصل زمستان کاهش حجم پرورش لارو حرکتی است که می‌تواند از احتمال آلودگی لوک اروپایی به نوزادان جلوگیری کند. آلودگی این بیماری در زمستان می تواند قبل از پایان سال کندوی شما را کلا نابود کند.

6. حذف و جایگزینی قاب های قدیمی در کندوها
قاب های قدیمی کندوهای شما باید هر 3 تا 4 سال یکبار برداشته شده و به صورت دوره ای جایگزین شود. قاب قدیمی اغلب مخزن بیماری ها در کلنی های زنبور عسل است و می تواند بقایای لارو زنبور عسل را در خود نگه داشته و عوامل عفونی را در کندو منتشر می کند..برخی از زنبورداران از روش تعویض تدریجی بجای تعویض گسترده همه شانه های قدیمی استفاده می کنند.

یک شانه قدیمی که رنگ قهوه ای تیره یا سیاه به خود گرفته است می تواند از استفاده در بدنه پایین خارج شده و از آن در طبق های جمع آوری عسل استفاده کرد. برخی از زنبورداران عاشق داشتن قاب تیره در بخش نوزادان هستند تا پس زمینه تیره قاب شناسایی لارو زنبور عسل سفید مرواریدی را آسان کند. این موضوع میتواند قابل قبول باشد اما اجازه ندهید قاب های کندو خیلی قدیمی و سیاه شوند.

آیا بیماری لوک اروپایی بر عسل تأثیر می گذارد؟
لوک اروپایی منحصرا بیماری نوزادان زنبور عسل است و تاثیر مستقیمی روی کیفیت عسل ندارد. با این حال درمان های اعمال شده برای کنترل این بیماری می تواند بر طعم، رنگ و کیفیت عسل تأثیر گذاشته و همچنین کاهش قدرت کلنی زنبور عسل آسیب دیده باعث تولید کم عسل و سایر محصولات کندو می شود.

نتیجه گیری !
بیماری های زنبور عسل مشکلی است که زنبورداران اغلب با آن مواجه می شوند. پیشگیری از بیماری های زنبور عسل در تمام مقیاس زنبورداری امکان پذیر است. زنبورداران با تجربه و مبتدی می توانند از بیماری های زنبورهای عسل جلوگیری کنند. بیماری لوک اروپایی یکی از مخرب ترین بیماری های باکتریایی زنبورهای عسل است. کنترل بیماری کار ساده ای نیست و می تواند منابع زیادی از جمله نیروی کار و زمان در عملیات زنبورداری را مصرف کند.

هنگامی که اقدامات پیشگیرانه شما با شکست مواجه می شود، باید با بیماری مقابله درمانی را اتخاذ کنید. این مقاله دارای اطلاعاتی است که برای کمک به مدیریت بهتر زنبورستان و مقابله بهتر با بیماری لوک اروپایی زنبور عسل ارائه گردید تا از آن برای معالجه و مدیریت ثمربخش در زنبورستان خود استفاده کنید.

نویسنده : May 16, 2023 - Michael Simmonds
 

بنر ثبت سفارش تبلسغ

ثبت سفلرش تبلیغ 

یایت ارجان     کانال تلگرام ارجان