عوارض احتمالی مصرف گرده گل را جدی بگیریم

 بهتر است این عوارض جانبی گرده گل را جدی بگیریم ، گرده گل یکی از مواد طبیعی خاص تولید شده توسط زنبور عسل است. اگرچه این ماده در سال های اخیر به دلیل ساده تر شدن برداشت و فراوری آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته، با این حال سابقه استفاده از آن به قرن ها پیش باز می گردد. به همین علت است که تحقیقات زیادی در مورد فواید و عوارض جانبی این ماده به صورت کامل انجام شده است.
هرچند هنوز دانشمندان در حال تحقیق و بررسی در مورد خواص و عوارض جانبی گرده گل هستند، اما می توان به طور کلی به برخی از عوارض مشخص شده این ماده طبیعی اشاره کرد. بد نیست قبل از مصرف گرده گل اطلاعات خود را در زمینه عوارض جانبی گرده گل کامل کنید و سپس شروع به مصرف گرده گل نمایید.
هرچند عوارض گرده گل بسیار نادر و در موارد بسیار خاص ظهور پیدا می کنند؛ اما به نظر می رسد آشنایی با برخی از آنها می تواند برای مصرف کنندگان این ماده اهمیت داشته باشد. در این مطلب به برخی از عوارض جانبی اثبات شده گرده گل اشاره خواهیم کرد.

عوارض جانبی گرده گل
در موضوع عوارض جانبی گرده گل در موارد نادر، برخی گزارش ها گرده زنبور عسل را با برخی عوارش جانبی مرتبط می دانند. این عوارض عبارتند از:
واکنش آلرژیک
واکنش فوتوتوکسیک
نارسایی کلیه
واکنش با سایر داروها

تمامی این عوارض جانبی ممکن است در دسته ای از افراد با زمینه های بیماری قبلی ایجاد شود. با این حال بهتر است توجه ویژه ای به این عوارض داشته باشید. در ادامه به صورت مفصل تری به توضیح هر کدام از این موارد پرداخته ایم.

واکنش آلرژیک به گرده زنبور عسل
در حالی که زنبورها از حرکت گل به گل، گرده جمع می کنند، برخی از گرده ها از گیاهان حساس به دست می آیند. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2006، گرده گل تولید شده توسط زنبور عسل پتانسیل حساسیت زاینده گرده را از گیاهان حفظ می کند. این در حالی است که برخی از گرده گل ها توانایی برطرف کردن حساسیت را در خود دارند.

همچنین، طبق یک منبع مطالعه معتبر که در سال 2015 منتشر شد، گرده زنبور عسل خورده شده می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم این واکنش آلرژیک شامل موارد زیر است:
خارش
کندوها
تورم زبان، لب ها و صورت
در تنفس مشکل دارد

این مطالعه نتیجه گیری می کند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی باید از خطر بروز واکنش های آلرژیک شدید بعد از استفاده گرده زنبور عسل به عنوان یک مکمل گیاهی آگاه باشند. این امر به ویژه برای افرادی که حساسیت به گرده دارند بسیار مهم است.

در یک بررسی دیگر کلینیک مایو درباره عوارض جانبی نادر اما جدی هشدار می دهد که از جمله این هشدارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
علائم آسم مانند خس خس سینه
آریتمی (ضربان قلب نامنظم)
سرگیجه
غش
تعریق بیش از حد
ضعف
حالت تهوع
استفراغ

درصورت بروز هرکدام از این واکنش های آلرژیک پس از مصرف گرده گل، باید به پزشک مراجعه شده و در مصرف این ماده احتیاط بیشتری به عمل آید. اگر در هر صورت به احتمال بروز آلرژی با خوردن گرده گل مشکوک هستید، سعی کنید قبل از مصرف کامل، مقدار از آن را تست کنید.

واکنش فوتوکسیک به گرده گل
حساسیت به نور یک واکنش غیر طبیعی پوست به نور است. یک منبع مورد مطالعه در سال 2003، زنی را در 30 سالگی مورد بررسی قرار داده است که پس از استفاده از مکمل رژیم غذایی با گرده گل زنبور عسل، جینسنگ، و چند ماده دیگر، واکنش فتوتوکسیک داشته است.
علائم پس از قطع مصرف مکمل به همراه درمان های کورتیکواستروئیدی به آرامی برطرف می شوند. از آنجا که ترکیبات جداگانه با حساسیت به نور همراه نبودند، این مطالعه نتیجه گرفت که این ترکیبات می تواند به طور بالقوه با هم درگیر بوده و باعث ایجاد این واکنش سمی شود.
این مطالعه توصیه می کند هنگام ترکیب چندین گیاه و مکمل، احتیاط کنید. در نتیجه در هنگام مصرف گرده گل باید دیگر موادی که به همراه آن مصرف می کنید را نیز مورد توجه قرار دهید. در ان صورت می توانید از واکنش های فتوکسیک در امان باشید.

گرده گل و نارسایی کلیه
یک منبع مورد مطالعه در سال 2010، که منبعی مورد اعتماد در مورد نارسایی کلیوی به شمار می رود، در ارتباط با یک مکمل غذایی حاوی گرده زنبور عسل توضیحاتی ارائه داده است. آزمایش بر روی یک مرد 49 ساله انجام شده که بیش از 5 ماه از این مکمل استفاده کرده و تعدادی مشکل در بدن او ایجاد شده که نشان دهنده نارسایی حاد کلیوی ناشی از مصرف این مکمل است.
پس از قطع مکمل و تحت همودیالیز، وضعیت مرد بهبود یافته است. این مطالعه نتیجه گرفت که اگرچه اطلاعات مفصلی در مورد اثرات منفی گرده زنبور عسل وجود ندارد؛ اما باید در مصرف گرده گل به شدت احتیاط شود. شاید قطع دوره ای مصرف گرده گل که توصیه طب سنتی نیز هست، به همین علت باشد.

واکنش با دارو
گرده گل تولید شده توسط زنبور عسل ممکن است اثرات وارفارین یاCoumadin  را افزایش دهد. این دارو یک داروی تجویز شده برای جلوگیری از تشکیل یا رشد لخته های مضر خون است. یک نمونه مطالعاتی توسط منبعی موثق در سال 2010 در نتایج خود آورده است که احتمالاً بین وارفارین (کومادین) و گرده گل زنبور عسل تداخلاتی وجود دارد که می تواند منجر به افزایش نسبت نرمال بین المللی (INR) برای لخته شدن خون شود.
ترکیب گرده زنبور عسل و وارفارین ممکن است باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی شود. در نتیجه باید به چنین تداخلات دارویی به صورت ویژه ای پرداخته شود. هنوز مطالعاتی در مورد تداخل گرده با دیگر داروها منتشر نشده است.

گرده زنبور و حاملگی
منابعی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده وجود دارد که نشان می دهد مصرف گرده گل زنبور عسل احتمالاً در دوران بارداری ناامن است. این نگرانی وجود دارد که گرده گل ممکن است رحم را تحریک کرده و بارداری را تهدید کند. در این مرحله، اطلاعات کافی در دسترس نیست که بدانید چگونه ممکن است نوزاد نیز تحت تأثیر گرده زنبور قرار بگیرد.
یک مطالعه انجام شده در سال 2010 روی حیوانات نشان داد که دادن گرده زنبور عسل به موش های باردار در طول دوره حاملگی خود، بر مادران و جنین اثرات مضر دارد. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که مصرف گرده گل در دوران بارداری ممنوع است.

سخن آخر
در حالی که گرده گل دارای برخی از پتانسیل ها برای استفاده در درمان انواع بیماری ها است، اما برخی از عوارض جانبی نادر نیز در مورد این ماده طبیعی گزارش شده است. به طور کلی بهتر است تا جای ممکن در مصرف گرده گل به ویژه در شرایط خاص، احتیاط انجام شود تا مشکلی به وجود نیاید.
از آنجا که هیچ دوز توصیه شده ای از گرده زنبور عسل وجود ندارد، سخت است که بدانید چه مقدار مفید است و چه مقدار می تواند یک واکنش خطرناک را ایجاد کند. قبل از افزودن گرده زنبور عسل یا هر نوع مکمل گیاهی دیگر به رژیم غذایی خود حتما با پزشک یا طبیب طب سنتی مشورت کنید.